دسته بندی تازه‌های معماری جهان

۰

از بالکریشنا دوشی (Balkrishna Doshi) آموختن

متن انگلیسی: پالاوی سوآرانجلی (Pallavi Swaranjali) *

برگردان فارسی: رضا طهماسبی (ورودی ۵۲-معماری) rztahmasbi@gmail.com

منبع: مجله معمار کانادا ( (Canadian Architect – April, 2018

پژوهشگر کانادائی دانشگاه کارلتون (Carleton University) از اوقات پرباری که در محضر استاد راهنمای خود داشت می گوید.

از دیدگاه بالکریشنا دوشی – برنده ی سال ٢٠١٨ جایزه معماری پریتزکر- (Pritzker Architecture Prize)  معماری “برای بر طرف کردن یک مشکل نیست، بلکه برای کشف لذت آفرینش است.” دوشی در سال های ۵۴-١٩۵١ همکار لوکوربوزیه (Le Corbosier) در پاریس بود؛ و سپس سرپرستی کارهای لوکوربوزیه را در شاندیگار و احمد آباد، هند تازه آزاد شده از بند استعمار بر عهده گرفت.

بیشتر بخوانید
۰

تصاویر مراسم افتتاحیه کتابخانه ی عمومی ونکوور

    هم دانشکده ای گرامی، سرکار خانم مهندس ویدا فرخ نژاد (ورودی ۱۳۵۷) که در مراسم افتتاحیه طرح توسعه کتابخانه ی عمومی ونکوور (VPL)حضور داشتند، تصاویری از این بنا ارسال کرده اند. با سپاس فراوان از ایشان.

مطلب مرتبط با این پروژه را در اینجا ببینید.

بیشتر بخوانید
۰

طرح توسعه ی کتابخانه ی عمومی ونکوور

این مطلب با استفاده از منابعی که خانم مهندس ویدا فرخ نژاد و آقای مهندس محمود ساحلی ارائه کرده اند تهیه شده است.”

بعد از حدود یک سال ساخت و ساز، و پس از گذشت نزدیک به سه دهه از افتتاح ساختمان اصلی، طرح توسعه ی شعبه ی مرکزی کتابخانه ی عمومی ونکوور (VPL)، آخر سپتامبر ۲۰۱۸ برای استفاده ی عموم بازگشایی شد.

بیشتر بخوانید
۰

مرکز همایش­ های ونکوور

این مطلب با استفاده از منابعی که خانم مهندس ویدا فرخ نژاد و آقای مهندس محمود ساحلی ارائه کرده اند تهیه شده است.

مرکز همایش­ های ونکوور یکی از بزرگترین مجتمع های از این دست در کاناداست. ساختمان شرقی این مرکز در منطقه Canada Place و در مجاورت پایانه ی کشتی­ ها و هتل Pan Pacific واقع شده است. این ساختمان در زمان برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۰ مرکز اصلی استقرار رسانه­ ها بود.

بیشتر بخوانید
۰

ده معمار، ده نمازخانه

برای نخستین بار در تاریخ، در سال ۲۰۱۸ واتیکان در دو سالانۀ معماری ونیز شرکت می کند.
این پاویون که در جزیرۀ San Giorgio Maggiore واقع شده است، ترکیبی از ده نمازخانه است که هر یک توسط یک معمار مشهور طراحی شده است. به این گروه از معماران اعلام شده که نمازخانه هایشان باید قابلیت جابجایی داشته باشند به صورتی که بتوان آنها را به هر مکان دیگری منتقل کرد.
ده طراح پاویون واتیکان که “قلمرو مقدس” نامیده شده عبارتند از:
• Smiljan Radic از شیلی
• Carla Juaçaba از برزیل
• Javier Corvalán از پاراگوئه
• Sean Godsell از استرالیا
• Eva Prats & Ricardo Flores از اسپانیا

بیشتر بخوانید
۰

برنده جایزه ی پریتزکر ۲۰۱۸

  بالکریشنا دوشی، معمار هندی، به عنوان برنده جایزه ی پریتزکر ۲۰۱۸ معرفی شد. دوشی در طول حدود ۷۰ سال زندگی حرفه ای خود، با لوکوربوزیه و لویی کان کار کرده و از آنها آموخته است.

بیشتر بخوانید
۰

موزه ی فلسطین

مأموریت موزه ی فلسطین این است که بنیادی پیشرو در شناساندن و تبادل دانش و اطلاعات در مورد تاریخ، جامعه و فرهنگ فلسطین باشد. کارفرمای پروژه، انجمن خیریه ی تعاون است که سازمانی است با فعالیت های بشر دوستانه برای حمایت از خانواده‌های فلسطینی حاشیه نشین و جوامعی که در کرانه ی غربی و غزه و در اردوگاه های مهاجران ساکن هستند.

این موزه که فاز اول از طرح جامع “قطب موزه‌ها” است در میان باغهایی به مساحت ۴۰۰۰۰ متر مربع در مجاورت مجموعه ی دانشگاه Birzeit روی تپه‌ای مشرف به دریای مدیترانه واقع شده است. این مکان در ۷ مایلی شمال رام‌الله است و تقریباً ۱۶ مایل با اورشلیم فاصله دارد.

بیشتر بخوانید