دسته بندی تازه‌های معماری جهان

۰

مرکز همایش­های ونکوور

این مطلب با استفاده از منابعی که خانم مهندس ویدا فرخ نژاد و آقای مهندس محمود سالمی ارائه کرده اند تهیه شده است.

مرکز همایش­های ونکوور یکی از بزرگترین مجتمع های از این دست در کاناداست. ساختمان شرقی این مرکز در منطقه Canada Place و در مجاورت پایانه ی کشتی­ها و هتل Pan Pacific واقع شده است. این ساختمان در زمان برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۰ مرکز اصلی استقرار رسانه­ ها بود.

بیشتر بخوانید
۰

موزه ی فلسطین

مأموریت موزه ی فلسطین این است که بنیادی پیشرو در شناساندن و تبادل دانش و اطلاعات در مورد تاریخ، جامعه و فرهنگ فلسطین باشد. کارفرمای پروژه، انجمن خیریه ی تعاون است که سازمانی است با فعالیت های بشر دوستانه برای حمایت از خانواده‌های فلسطینی حاشیه نشین و جوامعی که در کرانه ی غربی و غزه و در اردوگاه های مهاجران ساکن هستند.

این موزه که فاز اول از طرح جامع “قطب موزه‌ها” است در میان باغهایی به مساحت ۴۰۰۰۰ متر مربع در مجاورت مجموعه ی دانشگاه Birzeit روی تپه‌ای مشرف به دریای مدیترانه واقع شده است. این مکان در ۷ مایلی شمال رام‌الله است و تقریباً ۱۶ مایل با اورشلیم فاصله دارد.

بیشتر بخوانید
۰

بهشت برین، از دست رفته و بدست آمده

بهشت برین، از دست رفته و بدست آمده

تانیا ساوسکات* (Tanya Southcott)/ منبع: مجله معمار کانادا- سپتامبر ۲۰۱۷

ترجمه: رضا طهماسبی (ورودی ۵۲-معماری) rztahmasbi@gmail.com

میثاق هبیتت ۶۷ (Habitat 67) همچنان ذهن ما را به خود مشغول می کند. از میان مناسبت های سال ۲۰۱۷ کانادا- نظیر یکصد و پنجاه سالگی این کشور، سیصد و هفتاد و پنج سالگی مونترال، پنجاه سالگی نمایشگاه جهانی ۱۹۶۷ (Expo 67) – مجموعه مسکونی هبیتت ۶۷ را می توان وجه اشتراک این رویداد‌های مبتنی بر غرور مدنی دانست.

بیشتر بخوانید
۰

زاویه‌ای جدید از جنگ جهانی دوم

موزۀ جنگ جهانی دوم شهر گدانسک (در لهستان) که انعکاس دهنده خط آسمان تندیس گونۀ شهر است داستان جنگ جهانی دوم را، نه تنها از تجربیات کشور لهستان، بلکه از زبان دیگر ملت‌ها، تعریف می‌کند.

گروه معماری Studio Architektoniczne Kwadrat، برندۀ مسابقه بین‌المللی طراحی این موزه در سال ۲۰۱۰ شد. داوران مسابقه از این پروژه با عنوان “نمادی جدید برای گدانسک” یاد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
۰

کتابخانه مرکزی ونکوور

این مطلب را هم دانشکده ای فرهیخته، خانم مهندس ویدا فرخ نژاد، انتخاب و تدوین کرده اند.
کتابخانه مرکزی ونکوور یکی از بزرگترین پروژه های فرهنگی در کشور کانادا به شمار می آید که در سال ۱۹۹۵ افتتاح شد. ایده و تصمیم ساخت این بنا، پس از نظرسنجی عمومی از شهروندان، در نوامبر ۱۹۹۰ در دستور کار مسئولان قرار گرفت.

بیشتر بخوانید
۰

خانه ای پنهان در دل کوه!

شرکت‌های معماری SeARCH و CMA مشترکاً خانه‌ای برای گذران اوقات فراغت در زیردامنه‌های کوه آلپ در سوئیس طراحی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
۰

نگاهی به شهرسازی منظر

نگاهی به شهرسازی منظر (Landscape Urbanism)

گراهام لیوسی : (Graham Livesey)

ترجمه : رضا طهماسبی (ورودی معماری ۵۲) rztahmasbi@gmail.com

منبع : مجله معمار کانادا (Canadian Architect-November 2009)

بیشتر بخوانید