۰

گزارش پاکت آبی ۳۴ (هزار و یک شهر)

سی­ وچهارمین برنامه پاکت آبی، روز پنجشنبه پنجم اسفند ماه ۱۳۹۵ در محل پروژه”تم پارک هزار و یک شهر” توسط کارگروه پاکت آبی کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران برگزار شد. مسئولیت برگزاری این برنامه را خانم مهندس رویا محبی از اعضای کارگروه پاکت آبی برعهده داشتند. مهمان این برنامه، آقای مهندس احمد جعفری نژاد بودند که از معماران ایرانی مقیم آمریکا هستند. ایشان به همراه تیم اجرایی شرکت عظام، به معرفی این پروژه پرداختند. شکوفه فیضی کارشناس ارشد دپارتمان خلاقیت عظام، مهناز حجتی کارشناس ارشد واحد بهره برداری عظام، پروین میرقاسمی کارشناس ارشد واحد دپارتمان خلاقیت، حسین شیرزادی سرپرست واحد شو ست، علی بهنام مشاور مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری عظام، مصطفی نظری قائم مقام مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری عظام اعضای این تیم بودند که در این برنامه حاضر شدند.

آقای مهندس جعفری نژاد، فارغ التحصیل پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران، در زمینه طراحی فضاهای سرگرمی شهرت جهانی دارند و پروژه­ های شاخصی از ایشان در اقصی نقاط دنیا اجرا شده ­است. از جمله این پروژه ­ها می­توان به تم توکیو دیزنی لند، وسترن لند و ادونچر لند فرانسه، هنگ کنگ دیزنی لند، راتاتویی پاریس دیزنی، دیزنی لند شانگهای اشاره کرد. همچنین اولین تم پارک آبی ایران در کیش به نام تم پارک اوشن نیز اولین پروژه ایشان در ایران است.

در ابتدای برنامه مهندس جعفری­نژاد “تم” یا “theme” را تعریف کردند. منظور از تم ایجاد یک حال و هوا بر مبنای کانسپت ذهنی طراح است. در تعریفی دیگر، تم فیلمی است که بطور دائمی وجود دارد. تم پارک محیط رویایی و قابل باور بر مبنای یک یا چند داستان است و انسان را از دنیای واقعیت به دنیای رویا وارد می کند. تفاوت تم پارک با پارک های دیگر اینست که همه تم پارک­ها بر مبنای داستان و همانند فیلم هستند، دارای محوطه طراحی شده و با طراحی هنری و طراحی صحنه هستند، بازی و نمایش دارند و دائمی هستند. همچنین مخاطب­شان خانواده است. ایشان مراحل طراحی تم پارک را به شرح زیر بیان کردند: ۱- ایده­ پردازی ۲- نقشه­ کشی کامپیوتری ۳- انتخاب بافت و مصالح ۴- انتخاب رنگ بندی ۵- ارائه نقشه­ های فاز دو ۶- طراحی نمای گرافیکی ۷- طراحی در و پنجره و یراق ۸- طراحی روشنایی و نورپردازی.

پس از آن دیزنی لند پاریس و فضاهای آن معرفی شد که الگوی اولیه طراحی تم پارک هزار و یک شهر بوده است. که شامل یک خیابان اصلی، قصر مرکزی، و چهار land یا دیار به نام­های دیار فردا tomorrow land، دیار فانتزی fantasy land، دیار غرب وحشی western land و دیار ماجراجویی  adventure land است. ایشان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه زمانی ساخت پارک تمام می­شود پاسخ دادند که تا زمانیکه تصور و خیال هست، دیزنی لند هم هست. تم پارک هزار و یک شهر هم شامل یک فضای ورودی و خیابان اصلی بنام تهران قدیم است. فضای مرکزی شامل قصر هفت گنبد که اولین تصور از هفت گنبد نظامی که توسط بهرام گور ساخته شد، می باشد. در اطراف قصر هفت گنبد پنج دیار به­ نام­های دیار جاده ابریشم، دیار ماجراجویی، دیار اساطیر، دیار آینده و دیار قصه، جانمایی و طراحی شده است. بدلیل اینکه مخاطب خانواده­ ها هستند، در همه دیارها سرگرمی­هایی برای همه افراد خانواده وجود دارد. در ورودی مجموعه سردر عمارت مسعودیه به عنوان دروازه ورودی به تهران قدیم وجود دارد. هر یک از گنبدهای هفت گنبد شبیه گنبدهای هفت اقلیم هستند: گنبد سلطانیه، گنبد سانتاماریا دلفیوره، تاج محل، ایاصوفیه و….

پس از آن تکنیک­هایی همچون شوسِت show set ، شو دیزاین show design، robatonic که بخشهای مهمی از طراحی تم پارک­ها هستند معرفی و نمونه­ هایی نمایش داده شد. در انتهای بخش اول، به رسم یادبود هدیه­ ای از طرف کارگروه پاکت آبی به آقای مهندس جعفری نژاد تقدیم و از زحمات ایشان قدردانی شد.

پس از پذیرایی کوتاه در سالن همایش پروژه، بازدیدی از آتلیه طراحی و معماری که در محل پروژه ایجاد شده­ است انجام شد و کلیه مراحل طراحی و روندهای ایده پردازی و طراحی که توسط آقای مهندس جعفری نژاد پایه گزاری شده توسط مهندس جعفری­ نژاد و اعضای آتلیه معرفی شد. سپس از تنها قسمت نسبتاً تکمیل شده پروژه، خیابان تهران قدیم و پس از آن از کارگاه حجم­ سازی و قالب­ سازی که توسط مجسمه­ ساز چیره­ دستی بنام آقای آرش اداره می­شد، بازدید به عمل آمد.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,203 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس