۰

گزارش نشست دوازدهم از برنامه‌های “معماری-تکنولوژی ، هنر”

عصر روز دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ آخرین برنامه از فصل اول سلسله نشستهای “معماری- تکنولوژی، هنر” با عنوان معماری خاک، در سالن فرخی یزدی باغ موزه قصر برگزار شد.

در ابتدای برنامه آقای مهندس مهراندیش نماینده کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور مهمانان، از خانم مهندس فرزانه عطاءالهی (نایب رئیس کانون) و خانم راحله حبیبی (مسئول روابط عمومی کانون) برای برنامه‌ریزی و انجام هماهنگی‌های اجرایی این دوازده نشست سپاسگزاری کردند.
سخنران اول برنامه خانم مهندس شهرزاد رمضانی بودند. ایشان دارای مدرک کارشناسی رشته معماری از دانشگاه آزاد قزوین هستند و پروژۀ پژوهشی خود در مورد معماری خاک را از اواخر دوره دانشجویی آغاز کرده‌اند.

خلاصه سخنرانی خانم مهندس رمضانی به شرح زیر است.

 • دغدغه و سؤالی که این پژوهش را شکل داد این بود که چگونه می‌توان معماری مدرن را با معماری سنتی و کلاسیک پیوند داد و آیا لزوماً انتقال یک عنصر خاص از معماری کلاسیک به معماری امروز را می‌توان به معنای انتقال فلسفه آن دانست؟
 • مراحل اصل کار ایشان بررسی معماری کلاسیک خاک، بررسی نمونه‌های معاصر معماری خاک و انجام مراحل تحقیقاتی – عملی است.
 • روش‌های مختلف برای بکارگیری خاک در ساختمان‌سازی استفاده شده است، کپرسازی، پرتاب گلوله‌های خاک، خاک کوبیده، پرکردن کیسه‌های گلی، خشت و آجر و …
 • در روند کار، چهار نمونه از خاک‌های مناطق مختلف، به منظور شناخت خواص فیزیکی و شیمیایی مورد آزمایش قرار گرفت. خاکهایی از جنوب تهران، همدان، سمنان و مازندران.
 • برای مسلح کردن و حفظ ساختار خاک، انواع مختلف الیاف طبیعی و مصنوعی آزمایش شد و نهایتاً کاه و موی بز مناسب‌ترین الیاف تشخیص داده شد.
 • در کارگاه ۷ نمونه ماکت از مقیاس تا    ساخته شد و دو نمونه از آنها پخته شد. و براساس نتایج حاصله ادامۀ روند پژوهش برنامه‌ریزی شد.

خانم مهندس رمضانی در آخر صحبتهایشان به معرفی کتاب معماری خاک نوشته گرنوت مینکه که خودشان ترجمه کرده‌اند پرداختند. سپس فیلم کوتاهی از فعالیت‌های نادر خلیلی پخش شد و پس از آن آقای مهندس فرامرز پارسی برای ایراد سخنرانی حاضر شدند.

مهندس پارسی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه علم و صنعت هستند و در حال حاضر سرپرستی بخش مرمت و احیای مهندسان مشاور عمارت خورشید را بر عهده دارند. خلاصه سخنرانی آقای مهندس پارسی به شرح زیر است.

 • قدیمی‌ترین نوع استفاده از خاک، به صورت دستکند است. بخش مهمی از زیرزمین‌های خانه‌های قدیمی کاشان و یزد به این روش ساخته شده است.
 • سپس تکنیک چینه متداول شد و بعد از آن خشت. خشت اولین پیش ساخته دست بشر است که مدوله شدن معماری را به دنبال داشت.
 • آجر (خشت پخته) آخرین مرحله تکاملی خاک در مصالح سازه‌ای است.
 • استفاده در اندود‌ها (کاه‌گل) رنگ‌آمیزی بنا (خاکهای رنگی) و کاشی (آجر نازک لعاب‌دار) از دیگر اشکال حضور خاک در معماری است.
 • حدود ۸۰ درصد از بناهای قدیمی ایران با خشت و یا آجر ساخته شده‌اند و این به معنی حکومت مطلق خاک بر معماری تاریخی ما است. ولی این روند از دورۀ پهلوی اول رو به افول می‌گذارد تا جایی که در حال حاضر آجر فقط در نما و اندکی در دیوارهای جداکننده بکار میرود.
 • خاک مصالحی اقتصادی و هماهنگ با محیط زیست می‌باشد و معماری خاک بی‌نهایت انعطاف پذیر است. بنابراین وظیفه معماران شناختن هرچه بیشتر پتانسیل خاک و ترویج استفاده از آن در معماری امروز است.

در پایان برنامه، لوح سپاسی از سوی کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران به خانم رمضانی و آقای پارسی تقدیم شد.

عکس از : راحله حبیبی

عکس از : راحله حبیبی

عکس از : محمد رفائی

عکس از : محمد رفائی

عکس از : راحله حبیبی

عکس از : محمد رفائی

عکس از : راحله حبیبی

عکس از : راحله حبیبی

 

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,282 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس