۰

کلاسی با دیوار های متحرک

دانش آموزان مدرسه ای در شهر هال انگلستان، کلاسی با دیوار های متحرک طراحی و اجرا کردند.

مَت و فیونا، معلّمان متخصص در معماری، با دانش آموزان مدرسه ای در شهر هال همکاری کردند تا بتوانند کلاسی درسی را با دیوار های متحرک در فضای تخصیص یافته ای طراحی و اجرا کنند. ساخت این غرفه سبز چوبی به عنوان بخشی از پروژه “ساخته شده در اوکفیلد” مطرح شد که معمار متیو اسپرینگت و مربی مدرسه فیونا مکدونالد  آن را پایه گذاری کردند.

این پروژه برای دانش آموزان بین ۱۱ تا ۱۶ ساله مدرسه اقامتی اوکفیلد که حضور در نظام آموزشی معمول برایشان دشوار است، این فرصت را فراهم می آورد تا فضایی آموزشی را ظرف مدت هفت روز طراحی و اجرا کنند.

فیونا می گوید: “طرح “فضاهای آموزشی خود ساخته” به دانش آموزان این اختیار را می دهد که نه تنها در تصمیم گیری برای فضای های شهری سهیم باشند بلکه خود فضایی را در آن خلق کنند. این پروژه برای موفقیت نوجوانان مدرسه اوکفیلد ، که در نظام آموزشی معمول تحصیل نکرده اند و به متخصصین نیاز دارند بسیار مهم است چرا که می تواند پاسخگوی نیاز های پیچیده احساسی، اجتماعی و ذهنی آنان باشد. ”

طراحی در یک کارگاه آموزشی انجام شد که دانش آموزان با ساختن مدل های سه بعدی ایده های اولیه را مطرح و بررسی کردند. آنها در نهایت به این نتیجه رسیدند که ساختار این فضا باید به گونه ای باشد که هم بتواند به عنوان یه فضای آموزشی باز و هم به عنوان یک فضای بسته دنج عمل کند.

دانش آموزان همچنین یک عرشه را در ارتفاع می خواستند که بتوانند از آنجا تمام محوطه را ببینند.

پس از آن، مت و فیونا با تلفیق این ایده ها سعی کردند طرحی را ارایه دهند که ساخت آن در یک هفته برای گروهی از دانش آموزان و داوطلبان ممکن باشد.

مت می گوید: “تنها یک هفته زمان برای ساخت یک فضا با ارتفاع پنج متر بدون هیچ پیش ساختگی و با نیروی های تازه کار کمی بلند پروازی محسوب می شد. امّا رفاقت و همکاری همه جانبه ای میان اعضاء وجود داشت که در روز آخر نیمی از مربّیان مدرسه به کمک آمدند تا ساخت به موقع به پایان برسد.”

این فضای مسقف بامی با شیب یک طرفه و چهار درب چرخشی ضد وزن دارد. شب ها درها بسته می شوند و روز ها به عنوان یک سکو با سایه بان عمل می کند. این آلونک با پلی وود ساخته شده است که پوشش رنگ پلاستیکی آن، هم ضد آب است و هم به سادگی قابل استفاده می باشد. تیم اوک فیلد همچنین در نظر دارند، اکنون که کار ساخت به پایان رسیده بر روی سازه، صفحات خورشیدی نصب کنند و محصولات دیمی بکارند.

استی سانرز مدیر این پروژه در مدرسه اوکفیلد معتقد است این پروژه بر روی دانش آموزانی که در آن مشارکت داشته اند بسیار تاثیر داشته است. حضور دانش آموزان در این پروژه ساخت بسیار برایشان لذت بخش و پر بار بوده و همچنین خود باوری، اعتماد به نفس و اشتیاق برای باغبانی را برای آنها به همراه داشته است.

پروژه ” ساخته شده در اوکفیلد” بخشی از طرح ” هیچ محدودیتی برای خلاقیت” ،یک رشته تحصیلی در “برنامه فرهنگی هال شهر انگلیس” است و فضایی در این خصوص در شرق شهر هال توسط شورا به مدارس اختصاص داده شده است تا دانش آموزان اوقات فراغت خود را به دور از فضای مدرسه با باغبانی تجربه کنند.

منابع :

https://www.mkmbs.co.uk/inspiration/watch-hull-2017-made-in-oakfield-build-completed-in-5-days/

School children design and build green den with moving walls for Hull allotment

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,203 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس