۰

شهر شراب

شهر شراب (cite du vin) تبدیل به جاذبۀ توریستی مهمی در شهر فرانسوی بوردو (Bordeaux) شده است.

این مجموعه که در ۳۱ ماه می ۲۰۱۶ افتتاح شد، دربرگیرنده فضای نمایشگاهی، سالنهای تئاتر و نمایش فیلم، سه رستوران، یک فروشگاه و یک برج است که در مجموع ۱۳۳۵۰ متر مربع زیربنا دارد.

طراح پروژه گروه معماری XTU است که از سال ۲۰۰۰ میلادی تأسیس شده و طراحی غرفۀ فرانسه در اکسپوی میلان ۲۰۱۵ را هم انجام داده است.

ایدۀ اصلی مجموعۀ شهر شراب (cite du vin)، سیالیت و القای حس حرکت است که منجر به استفاده از فرمهای قوسی شکل و خلق فضاهایی جذاب در قالب یک بنای تندیس گونه در حد فاصل رودخانه و شهر شده است. تعلیق، حرکت و سیالیت، نه تنها در بیرون بنا، بلکه در تمامی فضاهای زندۀ داخلی، نوع مصالح و انتخاب مقیاس فضاها هم احساس می‌شود.

نمای ساختمان ترکیبی از صفحات آلومینیوم سوراخدار و پانلهای شیشه‌ای با چاپ سیلک است که در مجموع ترکیبی از سطوح لغزان و پرپیچ و خم نیمه شفاف و نوارهای طلایی و نقره‌ای را بوجود آورده است. با تغییرات تابش آفتاب در طول روز، این بنا از طریق تلألو و انعکاس نورها با رودخانۀ مجاورش گفتگو می‌کند.

این مجموعه به طول کامل با دینامیک بستر طبیعی خود تناسب دارد. ۷۰% انرژی مورد نیاز آن از منابع محلی و انرژی‌های سبز تأمین می‌شود. با یک طراحی بیوکلیماتیک با کارآیی بالا، فرم متراکم این ساختمان امکان بهینه شدن گردش هوا در داخل آن را بوجود آورده است. ورودی‌های هوا در ترازهای پایین که هم جهت با بادهای غالب منطقه هستند و قرار گرفتن خروجی‌های هوا در ترازهای بالا، باعث تسهیل تهویۀ هوا در ساختمان شده‌اند و این امر به تنهایی باعث کاهش ۵ درجه‌ای دما در تابستان و محدود شدن نیاز به سیستمهای تهویۀ مکانیکی شده است.

برای اطلاعات بیشتر به سایتهای زیر مراجعه کنید:

http://www.laciteduvin.com/en/explore-la-cite-du-vin/architecture/building

http://www.domusweb.it/en/architecture/2016/05/30/xtu_cite_du_vin.html

Bordeaux wine museum by XTU Architects features bulging gold-striped body

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,203 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس