۰

گزارش پاکت آبی ۳۵ : مجتمع مسکونی دربند (سی خانه)

سی و پنجمین برنامه پاکت آبی، در بیست و یکم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ در محل پروژه مسکونی دربند توسط کارگروه پاکت آبی کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران برگزار شد. پاکت آبی در اولین برنامه امسال خود برای سومین بار میزبان یکی دیگر از معماران خوش فکر معاصر، آقای مهندس علیرضا مشهدی میرزا بود که این بار توضیح از فکر تا عمل و بازدید از پروژه مسکونی دربند (سی خانه) برنامه ریزی شده بود. پیش از این علیرضا مشهدی میرزا در برنامه پاکت آبی ۲۳ از ایده پردازی تا اجرای پروژه خانه آجربافت گفته بود و برنامه پاکت ۲۹ را در قالب کارگاه آجر و با موضوع شناشیر در سال ۹۴ ارائه کرده بود. اما در برنامه ۳۵ مخاطبین علاوه بر شنیدن بحث های نظری مربوطه با بازدید از پروژه سی خانه در فضای اجرا شده کارقرار گرفتند و با جزئیات اجرایی آن از نزدیک آشنا شدند. مسئولیت این برنامه را آقای مهندس امیرعلی طوسی از اعضای کارگروه پاکت آبی برعهده داشتند.

مهندس مشهدی میرزا، در بخش اول برنامه با اشاره به ویژگی­های بستر پروژه و قرارگیری سایت آن در انتهایی ترین نقطه شمالی شهر، موقعیت مکانی آن را به عنوان ابتدای ورودی محله قدیمی دربند چالش برانگیز بیان کردند چراکه انتظار می­رفت ساختمان جدید پل ارتباطی میان این محله قدیمی از لحاظ فرهنگی و نیز معماری با شهر باشد. نکته مهمی که درابتدای پروژه توضیح داده شد توجه به اختلاف تراز قابل ملاحظه (حدود ۹ متر) بین دو کوچه ی شرقی و غربی مجاور ساختمان بود که این موضوع امتیازاتی را برای طرح معماری ازجمله اشغال ۸۰ درصد سطح ملک در دو طبقه منفی یک و دو و طراحی سالن اجتماعات، پارکینگ ها و حیاط خلوت فراهم می­کرد. ایشان در ادامه به طراحی دو شفت پله و آسانسور اشاره کرد که نتیجه آن قرارگیری سه واحد شمالی، سه واحد جنوبی و چهار حیاط با احتساب سه بام باغ roof garden در طرح می­باشد، همچنین حل کردن عوارض تأسیسات روی بام را از نکات مثبت و مهم پروژه دانست چرا که با تجمیع المان­های تأسیساتی روی خرپشته ها کل فضای بام آزاد شده و به فضای عمومی همچون حیاط و آلاچیق اختصاص داده شده است.

مهندس مشهدی میرزا ساختار کلی طرح را حاصل خرد کردن قطعه بزرگ حاضر به مکعب های کوچک (خانه ها) معرفی کرد که از ترکیب و چیدمان این مکعب های غیریکسان کل مجموعه متفاوت از دیگر ساختمان های تیپیکال مسکونی به وجود می­آید. فضاهای خالی بین این مکعب ها را تراس ها تشکیل می­دهند که الزاماً روی هم قرار نمی­گیرند، بنابراین پلان­های مسکونی نه به شکل تیپ و تکراری بلکه به شکلی دستی و متنوع با حل کردن مسائل تأسسیساتی طراحی شدند. از دیگر موارد مهم توضیح داده شده طراحی حیاط های خلوت به شکل زنده و نه راکد و انباری بوده است که ترکیب فضاهای پر و خالی را در کل طرح ایجاد می­کنند. استفاده از نورگیرهای سقفی در پارکینگ­ها جهت تأمین نور روز، طراحی یکپارچه نما از آجر با توجه به قطعه بندی های آجر در پلان، بافت و ظرافت های اجرایی، جزئیات اجرایی اتصال چوب به دیوار و نگاه متفاوت به مصالح در پروژه از دیگر موارد بیان شده در قسمت اول برنامه بود.

 مطابق با روال همیشگی برنامه های پاکت آبی بخش دوم برنامه به پرسش و پاسخ شرکت کنندگان اختصاص داده شد که کارفرمایان این پروژه و مهندس سازه آن نیز در این بخش حضور داشتند. همچنین به رسم یادبود در این بخش هدیه ای از جانب کارگروه پاکت آبی به ایشان تقدیم و از زحماتشان قدردانی شد.

بخش بازدید از بنا با برنامه ریزی ۸  ایستگاه از تراز منفی ۲ تا بام پس از پذیرایی آغاز شد. در این بازدید شرکت کنندگان فرصت یافتند تا از نزدیک شاهد تمام فضاها از خارج و داخل بنا مانند حیاط شمالی و سالن اجتماعات، کوچه و لابی ورودی، استخر و جکوزی، پارکینگها، حیاط­های خلوت جنوبی و شمالی، واحدهای مسکونی و بام باشند و در جریان جزئیات ایده پردازی و اجرای آن قرارگیرند. در هریک از این ایستگاهها نیز پاسخ به سؤالات مخاطبین از سوی معمارمدعو انجام می­گرفت.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,238 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس