۰

میان دو دیوار سفید

گروه معماران پرتغالی Corpo atellier، در منطقۀ Vilamoura در سواحل جنوبی پرتغال، خانه‌ای را طراحی و اجرا کرده‌اند که با عنوان “پنج تراس و یک باغ ” نامیده شده است.

معماران، در ایدۀ طراحی این خانه، تحت تأثیر بخش‌هایی از کتاب “ماهیگیران” نوشته “رائول براندائو” بوده‌اند. کتابی که زندگی و خانه‌های ماهیگیر‌های پرتغالی را توصیف می‌کند. در فرازی از این کتاب آمده است: “آسمانی به رنگ آبی روشن، پایینِ آن ضربه‌ای از رنگ سفید، انعکاس نور خورشید، آبی‌ترین آبی‌ها، سفیدترین سفیدها، مکعب‌ها، خطوط هندسی، سایه روشن‌های حیوانات که می‌لرزد، و مرتعش می‌شود مانند بالهای زنجره…”

گروه معماران Corpo نمای خانه را متشکل از ۵ تراس کنسول شده طراحی کرده است. این چیدمان تراس‌ها به همان اندازه که موجب تنوع درنمای ساختمان شده‌اند، برای داخل خانه هم حریم و خلوت بوجود آورده‌اند. هر یک از پنج تراس در ترازهای متفاوت قرار گرفته‌اند که در نتیجه هر کدام دور نمای متفاوتی را در پیش رو قرار داده‌اند. صفحات سفیدِ نما در فضاهای داخلی هم امتداد یافته‌اند. استفاده از پوشش‌های براق در کف به انعکاس نور در داخل اتاقها و دلپذیرتر شدن فضاهای داخلی کمک می‌کند، خانه به سمت کوهها در شمال بازتر می‌شود جایی که خلوت و خصوصیت بیشتری وجود دارد.

هال مرکزی که ورودی اصلی را به حیاط خصوصی پشتی مرتبط می‌کند، عملاً مسیری برای عبور باد ایجاد می‌کند که به خنک‌تر شدن فضاهای داخلی کمک می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر به اینجا و اینجا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,203 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس