۰

تالار موسیقی شهر رم

رنزو پیانو (Renzo Piano) معمار معروف ایتالیایی اهل جنوا، در سال ۱۹۹۴ برنده مسابقه طراحی یک مجتمع چند منظوره ویژه موسیقی برای شهر رم شد. ایده اصلی طرح پیانو، قرارگیری سه تالار اصلی به صورت بادبزنی اطراف یک آمفی‌تئاتر فضای باز است. او در طراحی حجم تالارها از جعبه ساز عود الهام گرفته است. اگرچه هرگاه به صورت انتزاعی به این احجام نگاه شود، تصاویر مختلفی از حشرات عظیم‌الجثه تا نهنگ و یا حباب و یا موشواره رایانه (‍Computer mouse) نیز تداعی می‌شود.

این مجموعه، که بوسیله باغ معلقی به مساحت ۳۰۰۰۰ مترمربع احاطه شده است، در خیابان Via Flaminio در نزدیکی دهکده المپیک (که برای بازی‌های المپیک سال ۱۹۶۰ ساخته شده بود) قرار گرفته است و به‌عنوان بوستان موسیقی شهر رم شناخته می‌شود. ( Parco Della Musica)

تمامی مصالح و رنگهای بکار رفته در این مجموعه، با الهام از معماری سنتی رم انتخاب شده است. از سنگ تراورتن سفید و آجر قرمز تا سرب خاکستری که در بسیاری از معروفترین گنبدهای رم (از جمله گنبد پانتئون) به‌کار رفته است. عناصر شاخص این مجموعه، سه حجم برجسته و سنگین پوشش سقف تالارها است که با ورق‌های سربی با زیرسازی چوبی اجرا شده و در آن تمهیدات اجرایی خاصی برای جمع‌آوری و هدایت آب باران از روی سقفها و همچنین شکافهایی برای محل پله‌های فرار پیش‌بینی شده است.

هر یک از سه تالار برای نوع خاصی از اجراهای موسیقی طراحی شده است. کوچک‌ترین تالار (Petrassi Hall) با ظرفیت ۶۷۳ صندلی به صورت یک تئاتر سنتی طراحی شده و برای اجراهای ارکستر مجلسی و  تئاترهای موزیکال و اجراهای تجربی و همچنین برپایی کنفرانس‌ و نمایش فیلم مناسب است. این تالار در بخش غربی مجموعه واقع شده است.

تالار میانی (Sinapoli Hall) با ظرفیت ۱۱۳۳ صندلی برای باله و اجراهای موسیقی مدرن و معاصر در نظر گرفته شده است.

بزرگترین تالار که در نوع خود بزرگترین سالن موسیقی در اروپا است، با ظرفیت ۲۷۴۲ صندلی و حجم ۳۰۰۰۰ مترمکعب، در جبهه شرقی قرار دارد. این تالار ویژه اجراهای ارکستر‌سمفونیک و آوازی (Choral) طراحی شده است. آکادمی ملی موسیقی Santa Cecilia  برنامه‌های اصلی خود را در این تالار اجرا می‌کند و به همین سبب این تالار به‌نام Santa Cecilia Hall (قدیس حامی موسیقی) نامیده شده است.

به‌منظور ارتقاء کیفیت آکوستیکی اجراها، ترکیب چیدمان و نوع مصالح بکار رفته در داخل هر یک از تالارها، به دنبال محاسبات و بررسی همه‌جانبه و شبیه‌سازی‌های کامپیوتری و آزمایشهای فیزیکی دقیق، انتخاب شده است.

در میان تالارهای سه‌گانه و به‌عنوان نقطه عطف مجموعه اودیتوریوم، آمفی‌تئاتر فضای باز موسوم به CAVEA قرار گرفته است که یادآور میدانهای نمایش رومی-یونانی می‌باشد. این محل تجمع (Agora) با گنجایش ۲۸۰۰ نفر، قابلیت میزبانی فعالیتهای مختلفی را از اسکیت روی یخ در زمستان تا فستیوال‌های نمایش بین‌المللی در تابستان، دارا است.

علاوه بر سه تالار اصلی، اودیتوریوم دارای پنج فضای چند عملکردی دیگر نیز می‌باشد. سه استودیو، هر یک با زیربنای ۱۲۰ مترمربع، یک سالن هم‌سرایی (Choir) و یک استودیوی ‌تئاتر. از سالن هم‌سرایی، عمدتاً برای تمرین گروه هم‌سرایان آکادمی ملی استفاده می‌شود. استودیوی ‌تئاتر با ۴۹۲ مترمربع زیربنا و گنجایش ۳۳۰ نفر به‌منظور اجرای ‌تئاتر، نمایش فیلم، کنسرتهای موسیقی محدود و مراسم ادبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سال ۱۹۹۵، در زمانی که عملیات خاک‌برداری این مجموعه در حال اجرا بود، بقایای یک بنای متعلق به قرن چهارم قبل از میلاد کشف شد. عملیات ساختمانی متوقف شد و باستان‌شناسان در زمانی نزدیک به دو سال مجموعه‌ای ارزشمند را از زیر خاک بیرون آوردند. در زمان توقف کار، رنزو پیانو تغییراتی در طرح خود اعمال کرد تا به نوعی با آثار کشف شده هماهنگ شود. در نتیجه میان دو بالار شرقی و میانی، موزه‌ای با دیوارهای شیشه‌ای طراحی شد تا کشفیات باستان‌شناسی در آن محل را به نمایش بگذارد.

حد فاصل آمفی‌تئاتر فضای باز و تالارهای اصلی، سرسرای هلالی شکلی به طول حدود ۱۵۰ متر به‌عنوان فضای عمومی و ارتباطی طراحی شده که در کنار آن رستوران، کتابخانه، واحدهای تجاری و دیگر فضاهای خدماتی قرار گرفته‌اند و پله‌های اصلی ورودی به تالارها نیز از داخل این سرسرا قابل دسترس هستند.

هنرمند اهل توسکان Maurizio Nannucci، بیست تابلو نوشته نئون را جهت نصب دائمی در طول این سرسرا طراحی و اجرا کرده است. در پوشش کف این سرسرا، نوارهای برجسته‌ای برای هدایت نابینایان پیش‌بینی شده است. همچنین تابلوهای راهنما به خط بریل، نصب شده در نقاط مختلف، به افزایش خوانایی مجموعه برای نابینایان و کم‌بینایان کمک کرده است.

“طراحی یک تالار موسیقی برای یک معمار، جذاب‌ترین تجربه‌هاست. هر چند اودیتوریوم شهر رم تنها یک تالار ساده نیست، بلکه یک شهر موسیقی حقیقی است.” – رنزو پیانو

این مجموعه در ۲۱ دسامبر سال ۲۰۰۲ به صورت رسمی افتتاح شد و از آن زمان به‌عنوان یک مرکز فرهنگی مورد استقبال شهروندان و مسئولین قرار گرفته است.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,203 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس