۰

آپارتمانی با زیر بنای ۲۲ متر مربع

گروه معماری تایوانی A Little Design، اقدام به بازسازی یک واحد آپارتمانی کوچک به مساحت ۲۲ متر مربع کرده است. سرپرست این گروه Szu-Min Wang دربارۀ این پروژه می‌گوید:

با توجه به قیمت‌های بالای مسکن در شهر تایپه، در دهه‌های اخیر فضای زندگی زوجهای جوان کوچک و کوچک‌تر شده است. در مواجهه با چنین پروژه‌ای نیازهای استفاده کنندگان می‌بایست به دقت تجزیه و تحلیل شود. در مقایسه با یک اتاق مسکونی که برای اسکان کوتاه مدت استفاده می‌شود (مثلاً اتاق هتل) در فضایی برای اسکان بلند مدت، کیفیت فضا هم به اندازۀ عملکرد اهمیت پیدا می‌کند. (اگرچه فضای این خانه از خیلی از اتاقهای هتل ها هم کوچکتر است)

با مشارکت دادن کارفرما در پروژه، خواسته‌های اصلی او مورد توجه قرار گرفت. برای مثال او متناوباً به سفرهای کاری می‌رود و موقع بازگشت به خانه، آنچه احتیاج دارد یک وان آب داغ و یک خواب آرام است. در کنار یک حمام کامل و مجهز، یک آشپزخانۀ جمع و جور هم مورد نیاز است و کمدها و قفسه‌ها بیشتر برای لباس‌ها و کتابها استفاده خواهد شد. او همچنان می‌خواهد که فضای نشیمن، هم مبل و هم میز ناهارخوری داشته باشد (بیشتر افراد ساکن در واحدهای مسکونی کوچک در تایپه، فقط قادر هستند که غذای خود را روی کاناپه صرف کنند). علاوه بر این او می‌خواهد فضایی خالی در اتاق برای ورزش کردن داشته باشد.

با آگاهی از این نیازها، ما تصمیم گرفتیم که محدودیتهای فضا را بپذیریم و از آن به بهترین شیوه بهره‌برداری کنیم.

در ابتدا یک وان را جایگزین دوش کردیم و ماشین لباسشویی به آشپزخانه منتقل شد. در تایوان اجازۀ اجرای لوله‌کشی گاز در خانه‌های بدون بالکن داده نمی‌شود و یک آب‌گرم‌کن کوچک هم نمی‌تواند آب‌گرم کافی برای وان تأمین کند، بنابراین ما چیدمان سرویس بهداشتی را به نحوی طراحی کردیم که جا برای یک منبع آب‌گرم فراهم شود. در سرویس بهداشتی به صورت کشویی و آیینه‌دار در نظر گرفته شد تا از لحاظ بصری به وسعت فضا کمک کند.

مبلمان ثابت، مانند کابینت ها، کمدها و قفسه‌بندی‌ها به دیوار چسبانده شدند تا از ارتفاع استفادۀ کامل شود و از ایجاد جزیره پرهیز گردد. کمد، زیر قفسه‌بندی کتاب قرار گرفت چون دفعات استفاده از آن در طول روز بیشتر است و به دسترسی راحت‌تری نیاز دارد ولی بخشی از قفسه‌ها هم از نیم طبقه به راحتی قابل دسترسی است.

ارتفاع نیم‌طبقه اجازۀ ایستادن را نمی‌دهد (ارتفاع فضا ۳/۳ متر است) پس وسایلی مانند تختخواب و میز کار در آنجا قرار داده شد که در حالت خوابیده یا نشسته قابل استفاده باشد.

دستگیره استیل پلکان، احساس سبکی بصری به فضا می‌بخشد و داخل فضای زیرپله جای تلویزیون و دو کمد جاکفشی تعبیه شده است.

دو میز چوبی در کنار دیوار نشیمن قرارداده شده که می‌تواند در یک راستا قرار بگیرد و میز پذیرایی باشد و یا در کنار هم قرار بگیرد و تبدیل به میز ناهارخوری شود.

با این اوصاف فضای خالی نشیمن کاملاً انعطاف‌پذیر است و تنگی فضا کمتر احساس می‌شود.

این آپارتمان نور و تهویه طبیعی کافی دارد و استفاده از رنگهای روشن فضا را روشن‌تر و جادارتر می‌نماید.

در شهری مانند تایپه، که فضاهای مسکونی کوچک و محدود هستند، ما امیدواریم این پروژه بتواند الگویی عملی برای افرادی باشد که مالک خانه‌های کوچک مشابه هستند.

برای اطلاعات بیشتر به اینجا و  اینجا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,216 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس