۰

گزارش پاکت آبی ۳۶: دفتر مرکزی ونوس شیشه

سی و ششمین برنامه پاکت آبی، در بیست و ششم مرداد ماه ۱۳۹۶ در محل پروژه، ساختمان اداری-تجاری آرتمیس فرمانیه، توسط کارگروه پاکت آبی کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران برگزار شد. پاکت آبی این بار میزبان یکی از معماران خوش فکر و جوان حال حاضر ایران، آقای مهندس رضا نجفیان، مؤسس و مدیر شرکت رنا دیزاین بود. در این برنامه حاضر ایشان به معرفی پروژه طراحی داخلی دفتر شرکت ونوس شیشه که همراه با بازدید از آن برنامه ریزی شده بود، پرداختند. برگزاری جلسه در فضای اجرا شده شرکت کنندگان را با جزئیات اجرایی آن از نزدیک آشنا کرد. مسئولیت این برنامه را خانم مهندس رویا محبی از اعضای کارگروه پاکت آبی برعهده داشتند.
در ابتدا خانم نوروزی نماینده شرکت ونوس به معرفی شیشه و قابلیت های آن پرداختند. سپس مهندس نجفیان، در بخش اول برنامه با اشاره به روش طراحی تجربی جاری در دفترشان -رنا دیزاین- ده مورد را به عنوان اصلی ترین دغدغه های تأثیرگذار در طراحی مطرح کردند که شامل ایده و تصمیم اصلی (concept/decision)، مصالح  (material)، فرم و هندسه (geometry/form)، فضا (space)، تکنیک (technique)، انعطاف پذیری و موقعیت (flexibility/disposition)، زمینه (context)، موضوع، کارایی و کاربری (subject/performance/function)، کاربر (user) و دیگر نظامها (other diciplines) بود. طبق گفته ایشان در پروژه ونوس شیشه، از میان این ده موضوع، “مصالح” مهمترین عامل تاثیرگذار بود و توجه ویژه به شیشه و معرفی قابلیت های آن در دفتر مرکزی ونوس شیشه تبدیل به اصلی ترین چالش پروژه شد. کاربرد مصالح در طراحی به چهار روش امکانپذیر است: مصالح متعارف در جای متعارف، مصالح متعارف در جای نامتعارف، مصالح نامتعارف در جای متعارف، مصالح نامتعارف در جای نامتعارف. کاربردهای متنوع شیشه در پروژه، همانند استفاده از شیشه در سقف، استفاده از شیشه هوشمند (smart) برای جداسازی فضاها، شیشه در قفسه ها به عنوان کف و تکیه گاه کتاب، شیشه به عنوان پایه های سازه ای میز و غیره نمونه هایی از این کاربردهاست. همچنین با توجه به سردی مصالح شیشه، ترکیب آن با چوب و ایجاد تضاد، منجر به ایجاد  تعادل شده است. حساسیت و سختی کار با شیشه و اجرای دقیق جزئیات اجرایی شیشه از مهمترین مشکلات پروژه بود که با حضور تیم های متخصص اجرایی عملی گردید.


پس از یک پذیرایی کوتاه در فودکورت برج آرتمیس، در بخش دوم برنامه که به بازدید از دفتر مرکزی ونوس شیشه اختصاص داشت، شرکت کنندگان در چهار گروه مجزا، به همراه آقای مهندس نجفیان، از فضای داخلی پروژه بازدید کردند. ایشان نیز در کمال دقت و صبر هر آنچه در بخش اول در قالب تصاویر و اسلایدها توضیح داده بودند، از نزدیک و در محل پروژه به مخاطب ارائه کردند و چالش ها و ویژگی های طرح را معرفی و به توضیح جزئیات طراحی و اجرایی مانند چگونگی نصب شیشه ها در جداره ها، شیشه های معلق سقفی چگونگی حل کردن زونهای خیس نظیر سرویس ها و آبدارخانه در هماهنگی با کلیت طراحی داخلی و متناسب با آن، چگونگی طراحی یک دست و هم تراز کف با مصالح متفاوت، چگونگی بهره گیری از شیشه های هوشمند در تعریف گستردگی فضایی توأم با امکان ایجاد محرمیت فضایی، چالش های جزئیات اجرایی جعبه های گل طبیعی، خواص شیشه های به کار رفته و… پرداختند و در این میان پاسخگوی سؤالات مخاطبان نیز بودند.

عکسها از معین باقری

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,314 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس