۰

معبدی پوشیده از گلهای لوندر (اسطوخودوس)

تادئو آندو، معمار مشهور ژاپنی و برندۀ جایزه پریتزکر سال ۱۹۹۵، معبدی را در شهر ساپورا Sappora در شمال ژاپن طراحی کرده است که مجسمۀ بودای ۵/۱۳ متری را در برگرفته است. محوطۀ پروژه، تپه‌ای با شیب ملایم است که در میان سایت ۱۸۰ هکتاری متعلق به قبرستان Makomanai Takino قرار دارد.

این مجسمۀ سنگی به مدت ۱۵ سال به تنهایی در میان این محوطه قرارداشت و حس خوبی را به بازدیدکنندگان منتقل نمی‌کرد. به همین دلیل کارفرما تصمیم گرفت که از آندو برای خلق یک معماری متین و آرامش بخش برای این محوطه کمک بگیرد.

آندو معبدی را زیر تپه طراحی کرد که به صورتی مجسمه را در بر گرفته که تنها سر مجسمه از بیرون تپه دیده می‌شود.

تپه، با مرکزیت محل نصب مجسمه، با بیش از ۱۵۰ هزار گل لوندر (Lavender) فرش شده است تا دورنمای متغیری را از رنگ سبز (در بهار) تا بنفش (در تابستان) و سفید (در زمستان) ایجاد کند.

پس از تکمیل این پروژه (در سال ۲۰۱۵) بازدیدکنندگان برای رسیدن به مجسمۀ سنگی بودا، باید از دالانی نسبتاً تاریک به طول ۴۰ متر عبور کنند که از قوسها و صفحات تا شدۀ بتنی تشکیل شده و به فضای باز مرکزی برسند که با نور طبیعی کاملاً روشن است. در اینجا بازدیدکننده سر را بالا می‌برد و بودا را می‌بیند که پیرامون سرش را دایره‌ای از آسمان دربر گرفته است.

این مجموعه که هارمونی بی‌نظیری با طبیعت اطراف دارد، نمایش دهندۀ ویژگیهای بارز معماری آندو از قبیل بتن نمایان، بازی با نور طبیعی، استفاده از آب و اندرکنش فضاهای داخلی و خارجی هم هست.

برای اطلاعات بیشتر به اینجا و اینجا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,203 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس