۰

جایزه ای برای دانشکده ی هنر و معماری خلیج فارس

اسامی برندگان جایزه یونسکو برای حفاظت میراث فرهنگی آسیا-پاسیفیک سال ۲۰۱۷ اعلام شد. در بخش طراحی در بافت تاریخی، دانشکده ی هنر و معماری خلیج فارس کاری از مهندسان مشاور ارگ بم کرمان به همراه دو برنده از چین، پروژه های برگزیده هستند.دانشکده ی هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر با الهام از معماری بافت تاریخی این شهر در محله کوتی و کنار ساختمان عمارت نوذری که مربوط به دوره قاجار ساخته شده است.

سخن طراح پروژه:

طراحی این پروژه در سال ۱۳۸۵ از سوی میراث فرهنگی استان بوشهر به مهندسان مشاور ارگ بم کرمان واگذار گردید.

به دلیل شتاب برای عملیات اجرایی و از دست رفتن زمان طراحی در رفت و برگشت با مشاور پیشین، تمامی اقدامات در محدوده زمانی ۴۵ روزه به انجام رسید و عمارت حاضر، حاصل این طرح است.

  • هزینه طراحی معماری و تأسیسات برقی و مکانیکی این پروژه نیز به لحاظ ماهیت فرهنگی پروژه و عام‌المنفعه بودن کاربری آن، از سوی این مهندسان مشاور دریافت نگردید.
  • زمین پروژه از تجمیع قطعات مختلف پدید آمده که نکات زیر در مورد آن حائز اهمیت است.
  • معماری تاریخی بوشهر از نمونه‌های فاخر و شاخص موجود در حاشیه خلیج‌فارس است و به عنوان یکی از ارزشمندترین مراجع مورد استفاده در پژوهش‌های گونه‌شناسانه معرفی می‌گردد. در طراحی تلاش شده که جوهره این معماری به بیان امروزی ارائه گردد.
  • موقعیت زمین پروژه در فصل مشترک بافت تاریخی شهر بوشهر و حوزه نوساز شهری واقع است که طبعاً تحت تأثیر الگوهای متفاوت معماری، از حساسیت خاصی برخوردار می‌گردد.
  • وجود واحد ارزشمند ثبت شده (خانه نوذری) به عنوان بخشی از مجموعه، از نقطه نظر تلفیق و تعامل ساخته‌های موجود و توسعه امروزی، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. خانه نوذری به صورت مستقل از سوی میراث فرهنگی استان مرمت گردید.
  • وجود یکی از کهنسال‌ترین درختان منطقه در زمین و لزوم احترام طرح توسعه به آن، از مبنای اولیه پی‌گیری پروژه بود.
  • وجود معابر تاریخی که به عنوان بخشی از شبکه دسترسی بافت شناخته می‌شود، در محدوده مورد نظر، طراحی را به الگوی دسترسی از تراز طبقه اول هدایت نمود.
  • این الگو در نهایت منجر به پوشش سقف بخشی از معابر با الگوی تاریخی منطقه (ساباط) شد که پس از سال‌ها، یادآور بخشی از تفکر شکل‌گیری بافت است.

کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران، ضمن تبریک این دستاورد ارزنده به همکاران “ارگ بم کرمان”، به ویژه آقایان مهندس شهاب الدین ارفعی و مهندس شهریار یقینی که از همراهان همیشگی کانون هستند، برای ایشان آرزوی موفقیت بیش از پیش دارد.

اطلاعات بیشتر را در اینجا ببینید.

 

 

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,261 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس