۰

موزه ی لوور ابوظبی افتتاح شد

موزه ی لوور ابوظبی افتتاح شد طراحی این پروژه حاصل همکاری معمار معروف فرانسوی ژان نوول (Jean Nouvel) با گروه پاسکال + واتسون (Pascall+Watson) است. لوور ابوظبی اولین مؤسسه از مؤسسات متعددی‌ست که قرار است در این منطقه افتتاح شوند، از جمله گوگنگهایم فرانک گهری، مرکز هنرهای اجرایی زاها حدید، موزه دریانوردی تادائو آندو و موزه‌ی نورمن فاستر که به تاریخ امارت متحده عربی و شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، حاکم ابوظبی و بنیان‌گذار امارات متحدهٔ عربی خواهد پرداخت. هدف این پروژه‌های عظیم و جاه‌طلبانه‌، تبدیل کردن ابوظبی به مرکز فرهنگی منطقه است. مرکزی که مسافران را به خود خوانده و شهر را از یک محل گذر به یک “مقصد” تبدیل خواهد کرد.

ژان نوول درباره ی این پروژه می‌گوید: “بعد از سالها مطالعه، طراحی و ساخت و ساز، اینک بازدیدکنندگان می‌توانند وارد این مکان نورانی بشوند. مکانی مکاشفه آمیز، ورای دریاها و قرن‌ها”

این مجموعه که در شمال‌غربی جزیرۀ سعدیات، در محل تلاقی زمین، دریا و آسمان واقع شده است، یک موزۀ جهانی قرن بیست و یکمی است که میزبان کارهای هنری از سراسر جهان خواهد بود.

تیم‌های حرفه‌ای گروه طراحان P+W در ابوظبی و لندن، نقشه‌های اجرایی این مجموعه را براساس یک مدل پیچیدۀ تولید شده با نرم‌افزار Revit آماده کردند.

این موزه مجموعه‌ای از گالری‌های مرتبط با هم است که بازدیدکنندگان را به سفری در طول تاریخ هنر خواهد برد.

طرح موزه بازتابی از شهر سنتی اسلامی است که در آن گالری‌ها همراه با پلازاها و معابر کوچک در سایۀ سقف قوسی عظیمی پناه گرفته‌اند. این پوشش، گنبدی به قطر ۱۸۰ متر و ارتفاع رأس ۳۰ متر است که بر روی ۴ ستون قرار گرفته و از ۷۰۰۰ تن استیل و آلومینیوم ساخته شده است. طرح این پوشش، ملهم از سقفهای سنتی پوشیده شده با برگهای نخل، شامل حدود ۸۰۰۰ طرح ستاره است که آفتاب را به صورت باران نور بر روی دیوارها و سقف گالری‌ها فرو می ریزد.

کلیت این ساختار در الگوی پیچیده‌ای قرار دارد که نور را به شکلی از خود عبور می‌دهد و سایه‌ روشن‌هایی ایجاد ‌می‌کند که یادآور نور خورشیدی‌ست که از میان برگ‌های درخت نخل می‌تابد.
در لوور ابوظبی آثار هنری نه بر اساس منطقه‌ی جغرافیایی که بر اساس زمان خلق‌شان دسته‌بندی شده و به نمایش در خواهند آمد. به عنوان مثال اشیای باستانی تمدن‌های اولیه‌ی آسیای مرکزی، مصر و اروپا در کنار هم دیده خواهند شد، چنین رویکردی به بیننده کمک خواهد کرد تا شاید تصویری کلی از فرهنگ و تاریخ بشر در نقاط مختلف دنیا به صورت هم‌زمان به دست آورد.

آثار به نمایش در آمده در این موزه از موزه‌های مختلفی در دنیا امانت گرفته شده‌اند و در این مجموعه کارهای هنرمندانی چون داوینچی، ون‌گوگ، رودن و جیاکومتی دیده می‌شود.
خود موزه نیز تقریبا ۶۰۰ اثر دارد که اولین خریدهای آن به شمار می‌روند، از جمله یک کار از پیت موندریان که پیشتر متعلق به ایوسن لوران و پیر برژه بوده و موزه آن را در حراج کریستیز ۲۰۰۹ به قیمت ۲۱ میلیون یورو خریده است.
لوور ابوظبی کار خود را از ۲۱ دسامبر و با نمایشگاه “From One Louvre to Another” آغاز خواهد کرد.

ساخت این موزه یک و نیم میلیارد یورو ‌هزینه داشته و امارات برای استفاده از نام “لوور” ۴۰۰ میلیون یورو به فرانسه پرداخته است.

اطلاعات بیشتر را در اینجا و اینجا ببینید.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,224 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس