۰

محمدابراهیم جعفری درگذشت

محمد ابراهیم جعفری، نقاش نوگرا و شاعر معاصر در آخرین دقایق روز ۱۸ فروردین ماه، به دلیل مشکل مغزی، دارفانی را وداع گفت.
استاد جعفری متولد ۱۳۱۹ در شهر بروجرد بود. دبستان را در مدرسه فردوسی گذراند و در دبیرستان در رشته ی ادبی تحصیل کرد. در آن شهر تحت تأثیر یک نقاش قهوه‌خانه‌ای، رو به نقاشی آورد و اولین آثار خویش را کشید و بعدها معلم هنر دبیرستانش مشوق و راهنمای او بود تا جدی تر نقاشی را پی بگیرد. از نوجوانی به شعر گفتن روی آورد و با الهام از طبیعت پیرامونش شعر می‌گفت. سال پنجم دبیرستان به مدرسه ی دارالفنون تهران رفت و آنجا با مفاهیم روز ادبیات و نقاشی آشنا شد. سال ۱۳۳۸ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد تا نقاشی بخواند. در آنجا در گارگاه علی محمد حیدریان که از مؤسسین دانشکده هنرهای زیبا و شاگرد کمال الملک بود و محمود جوادی پور حاضر شد. بعدها در کارگاه جوادی پور با محسن وزیری مقدم آشنا شد و به اتفاق اصغر محمدی و غلامحسین نامی با هم به سه تفنگ‌دار معروف شدند. او به عنوان مؤسس کانون آموزش اصول هنرهای تجسمی (آتلیه کنکور) شناخته می شد.

جعفری عضو انجمن نقاشان ایران و از اعضای رسمی هیئت علمی دانشگاه هنر تهران بود و بسیاری از هنرمندانِ عرصه‌ی تجسمی امروز ایران، از شاگردانِ او بودند. او در بی ینال های مختلف داخلی و خارجی به عنوان داور حضور فعال داشت. شرکت در فستیوال هنر کانی سورمر در جنوب فرانسه و کسب جایزه ملی دولت فرانسه در همین فستیوال (۱۳۵۳) از دیگر افتخارات این هنرمند است.

مراسم رسمی تشییع پیکر محمد ابراهیم جعفری روز چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷ ساعت ۸ صبح از جلوی در اصلی دانشگاه هنر (چهارراه ولیعصر) برگزار می شود.

کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران، فقدان این هنرمند عالیقدر را به خانواده و تمامی شاگردان و علاقمندان آن مرحوم تسلیت میگوید.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,243 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس