۰

یک عصر بهاری در “خانه ی گفتمان شهر و معماری”

مراسم نکوداشت دکتر سیروس باور عصر روز پنجشنبه ششم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در محل “خانه ی گفتمان شهر و معماری (خانه ی وارطان)” برگزار شد. در این برنامه که با همت کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران برگزار شد، جمع کثیری از دوستداران و شاگردان استاد باور حضور داشتند.

حاضران بتدریج و از ساعت ۱۶ در حیاط خانه ی وارطان جمع و مشغول گپ و گفت با دکتر باور شدند. در حدود ساعت ۱۷ مسئولانِ برنامه، افراد را به سمت سالن هدایت کردند، در حالی که کلیپ هایی از شرکت ونوس شیشه (حامی طلایی کانون) پخش می شد. با پخش سرودجمهوری اسلامی مراسم به طور رسمی آغاز شد.

پس از حضور مجری (آقای مهندس عباس بهجو) و صحبت های اولیه، خانم مهندس دردانه دُرّه، رئیس هیئت مدیره ی دوره ی هفتم کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران، ضمن خوشامد و سپاسگزاری از حضار، سابقه ی کوتاهی از برگزاری چنین نکوداشت هایی را در کانون بیان کردند و از اعضای کانون خواستند که با حضور و حمایت بیش از پیش، تدارک چنین برنامه هایی را در فواصل زمانی کوتاه تری، امکان پذیر کنند.

پخش کلیپی از فعالیت های کانون بخش بعدی مراسم بود و سپس فیلمی از زندگی دکتر سیروس باور در سه قسمت پخش شد. بخش نخست “دوره ی کودکی و نوجوانی”  بود و پس از پخش این قسمت آقای مهندس فرمند، از دوستان قدیمی استاد باور، به نقل خاطرات مشترکی از آن دوران پرداختند.

بخش دوم “دوره ی جوانی، دانشجویی و فعالیت های حرفه ای تا سال ۵۸” بود که بعد از آن آقای مهندس قهاری در مورد برهه ی مهمی از تاریخ آموزش معماری در دانشگاه های ایران صحبت کردند و به این نکته اشاره کردند که متأسفانه درباره ی این دوره کمتر سخن گفته شده و موضوع به نوعی مکتوم و مغفول مانده است.

بخش پایانی فیلم به زمان بعد از سال ۵۸ اختصاص یافته بود و پس از آن آقای دکتر جاویدی نژاد در مورد کارهای حرفه ای استاد باور صحبت کردند.

تشریفات اصلی برنامه ی نکوداشت با دعوت مجری از پیش کسوتان حاضر در سالن آغاز شد و با حضور دکتر باور، از تابلوی تمبر اختصاصی این برنامه رونمایی شد. سپس آقای دکتر ساعدسمیعی، تندیس کانون را به استاد باور اهدا کردند همچنین آقای مهندس بیک زاده به عنوان نماینده “کانون معمار ملی” تندیسی به دکتر باور تقدیم کردند.

پایان بخش برنامه ی نکوداشت، سخنان کوتاهی بود که دکتر سیروس باور بیان کردند.

سپس کلیه ی مهمانان برای پذیرایی و گرفتن عکس دستجمعی به حیاط راهنمایی شدند و تا ساعت ها پس از پایان برنامه در فضای دلنشین حیاطِ این مجموعه حاضر بودند.

در حاشیه ی برگزاری مراسم، نمایشگاهی از آثار استاد باور نیز در معرض دید قرار داشت.

امضای پوستر یادبود این برنامه توسط حاضران و فروش تمبر یادبود نیز از برنامه های جنبی مراسم بود.

اعضای کارگروه مسئول برگزاری این نکوداشت خانم ها راحله حبیبی، غزل ارفعی(گرافیست) و دردانۀ دُره و آقایان   سعید عباس زاده و محمدامیر کرامت بودند. لازم به توضیح است که آقای مهندس محمد امیر کرامت که فیلم زندگی دکتر سیروس باور را تهیه کرده بودند، مسئولیت مدیریت اجرایی این مراسم را نیز برعهده داشتند.

همچنین “شرکت اقلیم گستر غرب” حامی مالی این مراسم بود که از ایشان سپاسگزاری و قدردانی می شود.

عکس ها از آقایان: رامتین واقف- محمدجواد مرادی

 

 

 

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,355 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس