۰

مرکز همایش­های ونکوور

این مطلب با استفاده از منابعی که خانم مهندس ویدا فرخ نژاد و آقای مهندس محمود سالمی ارائه کرده اند تهیه شده است.

مرکز همایش­های ونکوور یکی از بزرگترین مجتمع های از این دست در کاناداست. ساختمان شرقی این مرکز در منطقه Canada Place و در مجاورت پایانه ی کشتی­ها و هتل Pan Pacific واقع شده است. این ساختمان در زمان برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۰ مرکز اصلی استقرار رسانه­ ها بود.

ساختمان غربی که در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد، با دارا بودن ۲۰۵۰۰ مترمربع فضای همایش و ۸۴۰۰ مترمربع فضای فروشگاهی، عملاً ظرفیت فضاهای تجمع را در این منطقه به سه برابر افزایش داده است. در اطراف این ساختمان۳۷۰۰۰ مترمربع مسیر پیاده­    روی و دوچرخه سواری و فضاهای باز و پلازاهای عمومی قرار گرفته که نهایتاً سطح پروژه بالغ بر ۵۷۰۰۰ مترمربع در خشکی و ۳۲۰۰۰ مترمربع روی آب می­باشد.

این پروژه همچنین زیرساخت­ه ای مورد نیاز برای توسعه ی آینده ی ساحل و دریا را، که شامل توسعه لنگرگاه، ترمینال هوایی شناور و فعالیت های خرده فروشی دریایی می­شود، فراهم کرده است. طراح معمار این مجموعه گروه LMN از سیاتل آمریکا و شرکتهای MCM و DA از ونکوور هستند. ساختمان غربی مرکز همایش­ های ونکوور، در سال ۲۰۱۰، موفق به کسب نشان پلاتین LEED و همچنین دریافت جایزه Urban Land Institute شد.

چالش اصلی طراحی این مجموعه خلق و تکمیل طرح توسعه قلمرو عمومی ساحلی، در محل تلاقی قلمرو شهری، خط ساحلی و زیستگاه دریایی بود. در این پروژه، مجموعه ی در هم تنیده­ ای از ایده­ های معماری، معماری داخلی و طراحی شهری، تبلور بخش زنده­ ای از شهر و بندر است.

پوستۀ نمای شفاف شیشه­ ای در تمام پیرامون ساختمان، امکان نفوذ نور روز و همچنین دورنماهای جذاب از اطراف را بوجود آورده است.

موارد زیر ساختمان غربی مرکز همایش­های ونکوور را تبدیل به یکی از سبزترین مراکز همایشی در دنیا کرده است.

  • بام سبز پروژه با مساحت ۲۴۰۰۰ مترمربع، به صورت یک سطح سبز خود نگهدار (Self-maintenance) طراحی شده است که در آن علاوه بر کاشت ۴۰۰۰۰۰ گیاه بومی، ۴ گروه زنبور عسل هم نگهداری می­شود که عسل مورد استفاده در رستوران مجموعه را تأمین می کنند.

  • سیستم تصفیه ی آبهای زائد در محوطۀ پروژه، ۱۰۰ درصد میزان آب سیاه و آب خاکستری مجموعه را تصفیه و بازیافت می­کند و از آب بازیافتی برای آبیاری بام سبز استفاده می­ شود.
  • از آبهای عمقی بندر، به عنوان یک منبع دمای ثابت، برای کاهش میزان انرژی مصرفی سیستم­ های گرمایش و سرمایش استفاده می­شود.
  • جزیره­ های ایجاد شده در زیر ساختمان، دارای سطوح پلکانی هستند که روی هر سطح نوعی گیاهی دریایی سازگار با عمق آب کاشته شده است. در نتیجه، جنگل دریایی طبیعی در خط ساحلی ایجاد شده که زیستگاه گونه­ های متنوعی از جانداران بندرگاه است. نهرهای ایجاد شده در میان شالوده­ های شمعی زیر ساختمان روزانه جریان های جزر و مدی را به سمت این جزایر روانه می­سازد.

  • این مرکز نیمی از مواد زائد تولیدی روزانه را بازیافت می­کند. در این مرکز از موادغذایی کنسرو شده و ظروف یک بار مصرف استفاده نمی­شود و باقی­مانده ی مواد غذایی به مؤسسات خیریه اهدا می­ شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا و اینجا و اینجا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,282 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس