۰

محمد یوسف کیانی درگذشت

دکتر محمد یوسف کیانی، پیشکسوت برجسته باستان شناسی و موزه داری ایران، شامگاه ۱۳ خرداد چشم از جهان فرو بست.

شادروان محمد یوسف کیانی در سال ۱۳۱۷ در شهر بابل به دنیا آمد و در سال ۱۳۴۲ با درجۀ کارشناسی باستان‌شناسی و تاریخ هنر از دانشگاه تهران دانش‌آموخته شد. در سال ۱۳۴۳ مدرک کارشناسی تاریخ و در سال ۱۳۴۴ مدرک کارشناسی ارشد باستان‌شناسی را از دانشگاه تهران دریافت کرد. سپس برای ادامه ی تحصیل به دانشگاه لندن رفت و درسال ۱۳۴۹ با مدرک دکتری در رشته ی باستان‌شناسی و تاریخ هنر اسلامی فارغ التحصیل شد.

زنده‌یاد یوسف کیانی علاوه بر فعالیت‌های اجرایی، مسئولیت نمایشگاه‌های بین‌المللی مختلف، از جمله نمایشگاه هنرهای جهان اسلام در لندن (۱۹۷۳)، نمایشگاه هنرهای ایران در توکیو (۱۹۷۶)، نمایشگاه هنرهای ایران عهد ساسانی در نیویورک (۱۹۷۷) را برعهده داشت. ایشان در عرصه ی آموزش نیز فعالیت داشتند که راهنمایی ده‌ها رساله ی کارشناسی ارشد و دکتری بخشی از آن به‌شمار می‌آید. فعالیت‌های دکتر کیانی در عرصه‌های آموزش و پژوهش در طول بیش از چهل سال، به انتشار کتاب‌ها و مقالات متعدد انجامیده است. استاد کیانی که برندۀ نخستین تندیس نگهبان نیز بود، تالیف ۲۴ کتاب به زبان فارسی و ۵ کتاب به زبان انگلیسی و مقالات پرشمار به زبان‌های فارسی و غیرفارسی، را در کارنامه دارد.

پیکر دکتر محمد یوسف کیانی، صبح سه شنبه ۱۵ خرداد ۹۷، از مقابل موزه ملی تشییع شد. این مراسم  با حضور سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی حجت رییس ایکوموس ایران، روح الله شیرازی رییس پژوهشکده باستان‌شناسی، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، جبرییل نوکنده مدیر موزه ملی، حمیده چوبک رییس پیشین پژوهشکده باستان شناسی، جلیل گلشن و با حضور پسران و اعضای خانواده آن مرحوم، جمعی از باستان‌شناسان و پیشکسوتان حوزه میراث فرهنگی همچون محمد رحیم صراف، میرعابدین کابلی، ناصر نوروز زاده چگینی،احمد کبیری، محمد حسن محب علی، زهرا جعفر محمدی، ابراهیم حیدری، اسکندر مختاری، فیروز مهجور، سید احمد محیط طباطبایی، علی صدرایی، رضا نوری، محمد ابراهیم زارعی، محمد مرتضایی، کوروش محمد خانی، احسان ایروانی و… برگزار شد.

 

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,270 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس