۰

نتایج فراخوان طرح‌های اسکان موقت پس از زلزله

به دنبال وقوع زلزله کرمانشاه و طرح موضوع ضرورت توجه به موضوع اسکان موقت پس از زلزله، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام فراخوان اقدام به دریافت طرح‌های اسکان موقت از سراسر کشور کرد که طرح‌های برگزیده پس از بررسی در کمیته داوران متشکل از متخصصین این حوزه، انتخاب و در نشست ویژه اعلام نتایج فراخوان طرح‌های اسکان موقت پس از زلزله معرفی شدند.

دکتر راهب سرپرست پژوهشکده معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این نشست با تأکید بر این نکته که موضوع اسکان موقت باید با یک برنامه‌ریزی جامع پیوند بخورد گفت: اسکان از طریق چادر و کانکس اولین راه‌حل پس از وقوع زلزله بود که مخالفت‌هایی را به دنبال داشت …..
وی ایجاد یک تکنولوژی و سازه پایدار را به عنوان بخش مهمی از این فرآیند عنوان نمود و ادامه داد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با درک اهمیت این موضوع و اعلام فراخوان عمومی، طرح‌های ارسالی در حوزه اسکان موقت را در ۴ حوزه طراحی، اجرایی، بهره‌برداری و اقتصادی مورد بررسی قرار داد. شاخص‌هایی چون شرایط اقلیمی، آسایش محیطی، تطابق با شرایط اقلیمی و فرهنگی، حمل آسان، عدم نیاز به مسائل پیچیده، دوام، ایمنی، امنیت، کم هزینه بودن و… از جمله محورهایی بودند که در این چهار حوزه از سوی هیئت داوران مدنظر قرار داشت.

دکتر راهب افزود: از میان طرح هایی که به دست ما رسید، ۱۲ طرح، سیستم ساختمانی نوآورانه با ابعاد و جزئیات فنی دقیق، ۱۳ طرح ایده‌های نوآورانه،‌۱۳ طرح بر روی تکنولوژی‌ها و روش‌های موجود کشور با رویکرد بهسازی تأکید داشتند و ۷ طرح نیز الگوی طراحی را ارائه نموده‌اند. ۹ طرح نیز به دلایل مختلف مثل عدم پوشش حوزه اسکان موقت و یا عدم پاسخگویی به دیدگاه‌های هیئت داوران رد شدند.

سرانجام ۲۴ اردیبهشت ماه امسال ۸ طرح معماری برگزیده برای اسکان موقت و دائم پس از زلزله معرفی و از برگزیدگان تقدیر شد. اولین طرح مربوط به پویا کرمانی‌ها بود و دومی را مهندس هدایت عزیزپور و مهندس علی اصغر ملک ارائه داده بودند.

سومین طرح محصول کار تیمی دکتر اکبر حاج ابراهیم زرگر، علی اسماعیلیان، نرگس محرابی، آرزو حسین‌پور، سینا زیباکردار و سعید شیروانی بود و علی معتمدی، محمدخانی و امیرحسین مهدی پور هم چهارمین پلان را طراحی کرده بودند. فهیمه یاری و میثم لازار طراح طرح پنجم، احسان اکبری طراح طرح ششم معرفی شدند و نهایتاً اینکه آوید ثاقب طالبی، طراحی طرح هفتم و دکتر سعیدرضا صباغ یزدی طراحی طرح هشتم را از آن خود کردند با این توضیح که هر ۸ طرح برگزیده از سوی هیئت داوران در یک سطح ارزیابی شده بودند که از بین تمامی ایده های ارسال شده به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وابسته به وزارت راه و شهرسازی به عنوان ۸ طرح برتر شناخته شدند.

هر چند طراحی این ایده‌ها برای بهبود روش‌های اسکان موقت در دوره پسا‌زلزله یا دوره بعد از وقوع سایر حوادث غیرمترقبه شرط لازم به منظور تأمین آرامش و ایمنی آسیب‌دیدگان است اما صرف طراحی این ایده‌ها شرط کافی محسوب نمی‌شود، بلکه اجرای این ایده‌ها و عملیاتی‌سازی آنها در وهله بعد نیازمند همکاری و مشارکت گسترده همه دستگاه‌های مرتبط با موضوع مدیریت بحران در دوره پسا‌زلزله یا دوران بعد از وقوع حوادث غیرمترقبه در مرحله اسکان موقت است؛ در این زمینه همکاری بنیاد مسکن به‌عنوان مجری اصلی اسکان موقت آسیب‌دیدگان حوادث غیرمترقبه و سازمان‌هایی همچون سازمان مدیریت بحران و سازمان هلال احمر کشور از شروط اصلی برای کمک به انبوه‌سازی و رواج استفاده از این سکونت‌گاه‌های موقت، در مناطق آسیب‌دیده است.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,314 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس