۰

شهر بی انتها

    به مناسبت شصتمین سالگرد تأسیس مرکز فرهنگی اتریش در تهران و صدمین سالگرد درگذشت “اتو واگنر” نمایشگاهی با عنوان “شهر بی انتها” سه شنبه ۲۳ مرداد در فرهنگسرای نیاوران افتتاح ‌شد. اتو واگنر (۱۹۱۸- ۱۸۴۱) از معماران برجسته اروپایی قرن نوزده و آغاز قرن بیستم به شمار می‌رود. ساختمان‌های او امروز از مهم‌ترین نمونه‌های معماری در دوره تحول معماری از تاریخ گرایی به سوی مدرنیسم به شمار می‌آیند. او نخستین کسی بود که در پشتیبانی از «هنر معماری» جدیدی که اساس آن عملکرد، ساختار و مصالح باشد، ایستاد و با قاطعیت «زندگی مدرن» را به عنوان مدل انتخاب کرد. واگنر علاوه بر مجموعه‌ها و عمارت‌هایی که ساخت، سیستم قطار شهری وین را طرح و اجرا کرد و همچنین به طراحی مبلمان و به معماری داخلی پرداخت.

بخشی از نمایشگاه بزرگی که در “موزه وین” برای بزرگداشت “اتو واگنر” نگهداری می‌شود، در تهران به نمایش گذاشته شده است. هم زمان با نمایشگاه، همایشی با حضور متخصصان ایرانی و اتریشی در مورد تحولات شهری و اثر مدرنیزم در وین و تهران نیز ۲۴ مرداد در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در این همایش استفان شولتز سفیر اتریش در ایران، پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران و گلمر خطیبی، دبیر و برگزار کننده همایش سخنرانی کردند.

نمایشگاه «اتو و اگنر؛ شهر بی‌انتها» تا ۶ شهریور ادامه دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنید.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,270 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس