۰

طرح توسعه ی کتابخانه ی عمومی ونکوور

این مطلب با استفاده از منابعی که خانم مهندس ویدا فرخ نژاد و آقای مهندس محمود ساحلی ارائه کرده اند تهیه شده است.”

بعد از حدود یک سال ساخت و ساز، و پس از گذشت نزدیک به سه دهه از افتتاح ساختمان اصلی، طرح توسعه ی شعبه ی مرکزی کتابخانه ی عمومی ونکوور (VPL)، آخر سپتامبر ۲۰۱۸ برای استفاده ی عموم بازگشایی شد.

طرح توسعه ی این مجموعه مشتمل بر فضاهای داخلی و خارجی در طبقات هشتم و نهم ساختمان اصلی است و مجموعاً زیربنایی بالغ بر ۵۴۰۰ متر مربع دارد.

  
 بنای اصلی کتابخانه که فرمی شبیه  Coliseum دارد و توسط موشه سفدی طراحی شده است، در سال ۱۹۹۵ افتتاح شد. از آن زمان، طبقات ۸ و ۹ در اجاره ی دولت محلی بوده است. در سال ۲۰۱۵ که مدت این اجاره به پایان رسید، کتابخانه تصمیم گرفت که این دو طبقه تبدیل به فضای عمومی شود.

عملیات اجرایی در سال ۲۰۱۷ و با برآورد هزینه ی ۵/۱۵ میلیون دلار شروع شد ولی به دلیل فرسودگی بخش هایی از ساختمان، هزینه ی نهایی بیش از این مبلغ شد.

فضاهای این بخش مشتمل بر سالن مطالعه با ظرفیت ۶۰ نفر، سالن اجتماعات با ۸۰ صندلی برای برگزاری سخنرانی و نماش فیلم و اجرای تئاتر، یک گالری، یک غذاخوری و تعدادی اتاق با ظرفیت های متنوع برای برگزاری مراسم و ملاقات ها و گردهمایی ها می شود.

شاخص ترین بخش این طرح توسعه، باغ بام کتابخانه است که توسط معمار کانادایی خانم Cornelia Hahn Oberlander طراحی شده است. این بام سبز از گونه های گیاهان با ساقه های به رنگ های سبز و آبی، که از انواع گیاهان بومی منطقه ی جنوب غربی بریتیش کلمبیا هستند پوشیده شده است که در برابر کم آبی مقاوم هستند. رنگ این گیاهان نماد آب و ساحل و جنگل و پیچ و خم های باغ نماد فرم رودخانه ی  Fraser می باشند.

مجموعه ی این باغ بام، علاوه بر تأمین عایق حرارتی و کاهش پدیده ی “جزیره ی حرارتی”، که در بسیاری از محوطه های پرتراکم شهری اتفاق می افتد، با جذب مونوکسید کربن، مکانی مناسب برای حضور و زندگی پرندگان زنبورها و پروانه ها خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر به اینجا و اینجا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,340 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس