۰

گزارش بیست و ششمین جلسه ی پاکت آبی با حضور مهندس آرش مظفری

بیست و ششمین جلسه از سلسله کارگاه هایی که با عنوان “پاکت آبی”[۱] در بین همگان شناخته شده است، با حضور مهندس آرش مظفری در تاریخ پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۳ ، در نگارخانه دانشکده هنرهای زیبا، برگزار شد. ایشان کارشناس ارشد معماری از دانشگاه آزاد اسلامی می باشند. در سال ۱۳۷۸ فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرده و پس از آن در سال ۱۳۸۴ با تاسیس شرکت شاخه تجربی معماری (کلان شهر) به فعالیت خود ادامه داده اند.

ایشان تاکنون موفق به کسب چندین رتبه و جایزه  در مسابقات معماری داخلی و بین المللی شده است. از جمله دریافت رتبه ی اول جایزه معمار ۹۲ در بخش بازسازی و مرمت برای مجموعه ی باغ موزه ی قصر، رتبه ی دوم جایزه ی معمار در سال ۹۰ در بخش مسکونی برای مجموعه مسکونی کاشانک، رتبه ی سوم جایزه ی معمار ۸۰ و نامزد فینالیست جایزه ی بزرگ آقاخان در ژنو در سال ۲۰۰۴ برای کارخانه ی نیپکو در اشتهارد.

IMG_2465-3

در این جلسه، ایشان قبل از معرفی پروژه ی مجموعه فرهنگی-ورزشی جانبازان  و معلولین به بیان تجاربی از زمان دوران دانشجویی خود مانند مسابقه ی طراحی سینما آزادی، پروژه دیپلم طراحی فرودگاه بین المللی قشم ، طراحی کارخانه نیپکو به عنوان اولین تجربه ی حرفه ای خود پرداختند و به معماری دیاگراماتیک (معماری ای که بر اساس دیاگرام پیش می آید)، جریان مدرنیست و  پست مدرنیست ایرانی نیز اشاره ای داشتند. به اعتقاد ایشان دیاگرام مناسب به کانسپت واضح تر و طرحی قوی تر منجر می شود و نهایتاً معماری بهتری را به ظهور می رساند. ویژگی های یک دیاگرام، قابلیت فهم، تکرار، یادآوری و سادگی آن است که می تواند به معماری مبدل شود. ایشان در تجربیات خود از دیاگرام به معماری رسیده اند و کانسپت کلی معماری خود را ارتباطی بین هسته ی عملکردی و پوسته توضیح دادند که هسته بیانی از تعلیق و پوسته مفهومی از نیمه شفافیت را اظهار می نماید. وی عنصر پیوند دهنده ی این دو را مردم می داند چراکه آن ها صرفاً کاربران یک بنا نیستند و نقشی موثرتر به عنوان تکمیل کننده ی معماری بر عهده دارند.

IMG_2400-2

آرش مظفری در ادامه، اثر موفق خود پروژه ی مجموعه فرهنگی-ورزشی جانبازان  و معلولین  را به تفضیل معرفی نموده و از ایده ها، مسائل اجرایی، اتفاقات حرفه ای و در نهایت تاثیر آن در رسانه ها صحبت کردند. این بنا که در ده طبقه در زمینی حدود  ۵۰۰۰ مترمربع طراحی شده است معلق بودن حجم های بزرگ در پشت دسترسی ها را به خوبی به نمایش گذاشته است. نمای این بنا از بدنه ای با عرض سه متر که از دسترسی های رمپ شکل تشکیل شده است به دلیل استفاده ی کاربران در هر لحظه پویا و متغیر مشاهده می شود.

IMG_9800-1

در بخش دوم برنامه ی پاکت آبی پس از پذیرایی مختصر از شرکت کنندگان ابتدا آقای مهندس سهیل قدیری، عضو کارگروه همایش مناسب سازی محیط شهری برای جانبازان و معلولان، درباره این همایش توضیح کوتاهی دادند و در ادامه از حاضرانی که در این زمینه فعالیت داشته و یا علاقه مند هستند دعوت به همکاری کردند.

جلسه با پرسش و پاسخ حاضران ادامه یافت. در این بخش مهندس مظفری پاسخگوی سوالات دانشجویان و حضار بودند و اشاره ای نیز به مرمت مجموعه باغ موزه قصر نمودند. پس از پایان برنامه طبق روال همیشگی پاکت آبی، به پاس قدردانی هدیه ای از طرف کارگروه پاکت آبی به ایشان اعطا شد. مسئولیت و برنامه ریزی این جلسه ی پاکت آبی را خانم مهندس حوریه مشهدی مؤخر از اعضای کارگروه پاکت آبی برعهده داشتند.

IMG_9835-1

IMG_2475-2

[۱]پاکت آبی سلسله جلساتی است که ماهانه با تلاش کارگروه پاکت آبی کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران در پردیس هنرهای زیبا و با همکاری قطب علمی دانشکده معماری برگزار می شود.

پاسخ دهید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,261 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

فارسی سازی قالب تم وردپرس