تاریخچه ی کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران

 کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران یک تشکل صنفی، علمی و فرهنگی است که با رویکرد برقراری ارتباط، انتقال اطلاعات و تجارب به منظور اعتلای دانش معماری اعضاء که اکثریت دانش آموختگان رشته معماری دانشکده (پردیس) هنرهای زیبا هستند، به فعالیت خود ادامه می دهد.

نطفه اصلی شکل گیری کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران را می توان در گردهمایی روز شنبه ۵ اسفند ۱۳۷۴ مطابق با ۲۴ فوریه ۱۹۹۶ میلادی  جستجو کرد. در این گردهمایی که به همت تعدادی از فارغ التحصیلان دوره های مختلف معماری و هیئت مؤسس کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران، به منظور معرفی فعالیت های انجام شده و برنامه های آتی کانونِ در شرف تأسیس برگزار گردید حدود ۳۰۰ تن از دانش آموختگان معماری دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران در آمفی تاتر دانشکده گرد هم آمدند. در این نشست توضیحات کوتاهی مبنی بر ضرورت تشکیل کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران و انجمن معماران ایرانی و کلیاتی از فعالیت‌های انجام شده در این باره توسط چندی از اعضای هیات مؤسس ارایه شد. همچنین گزارشاتی درباره‌ی روند قانونی شکل گیری و برنامه‌های پیش رو مانند تعیین نام، تنظیم اساسنامه و آگهی دعوت برای اولین مجمع عمومی و اعلام کاندیداتوری برای انتخابات هیئت مدیره و هیئت بازرسان کانون قرائت شد. در ادامه کلیاتی از اساسنامه‌ی کانون شامل اهداف، شرایط عضویت، تشکیلات اجرایی و مسایل مالی  که توسط هیئت مؤسس تنظیم شده بود قرائت گردید. لازم بذکر است که مطالب استخراج شده از پرسشنامه‌ها و چشم‌اندازهای آینده‌ی کانون که از پیش در اختیار حضار قرار گرفته بود نیز ارایه گردید.

در این گردهمایی چند تن ار پیشکسوتان معماری دانشکده نیز حضور پیدا کردند و درباره ی ایجاد تشکل حرفه‌ای-تخصصی معماران با گرایش مسلط فرهنگی، صنفی و تأیید حرکت هیئت موسس کانون، سخنان کوتاهی ایراد کردند. آقای مهندس رهبری از اعضای هیئت مدیره‌ی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، آقای مهندس سید رضا هاشمی معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی و آقایان مهندس سیدمحسن میرحیدر و مهندس بهرام فریور صدری و مهندس کامران صفامنش از جامعه‌ی مشاوران ایران و آقای دکتر فلامکی از اساتید معماری و شهرسازی دانشکده ی هنرهای زیبا، سخنرانان این بخش از گردهمایی بودند.

به عنوان ماحصل این گردهمایی، در روز ۲۹ فروردین سال ۱۳۷۵، اولین مجمع عمومی کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران در حضور ۲۰۸ فارغ التحصیل و نماینده‌ی وزارت کشور در انجمن شرکت های ساختمانی تشکیل شد که در آن انتخاب اعضای اصلی و علی البدل هیئت مدیره و بازرسان صورت گرفت .

انتخاب شدگان هیئت مدیره دوره‌ی اول، به ترتیب آرا عبارتند از:
۱- خانم مهندس انوشه منصوری
۲- آقای مهندس علیرضا قهاری
۳-  آقای مهندس محسن میر حیدر
۴- آقای مهندس سیامک جولایی
۵-  آقای مهندس سیدرضا هاشمی
۶-  آقای مهندس سید حمید نوحی(عضو علی البدل)
۷-  آقای دکتر عطاءالله امیدوار(عضو علی البدل)

و بازرسان نیز به ترتیب: آقای مهندس مهرداد هاشم زاده همایونی و آقای مهندس علیرضا سرحدی (بازرس اصلی) و آقای مهندس مصطفی کاظمی اسفه (بازرس علی البدل) انتخاب شدند که تا پایان دوره اول مسئولیت راهبری کانون را عهده دار شدند. پروانه رسمی کانون بنام جناب آقای مهندس سید رضا هاشمی از طرف وزارت کشور صادر گردید و کانون فعالیت رسمی خود را در قالب ماده ده احزاب بصورت تشکلی حرفه ای غیر انتفاعی و غیر سیاسی شروع کرد.

کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران در این سال ها، فعالیت های گوناگونی را پایه گذاری و اجرا کرده است. از جمله آنها می توان به برگزاری مجامع عمومی سالانه، مشارکت در برگزاری مسابقات معماری، برگزاری مسافرت های گروهی، سخنرانی ها، سمینارها و همایش های معماری، نکوداشت اساتید پیشکسوت دانشکده، برپایی کارگاه های علمی معماری، برپایی مهمانی های خانوادگی سالانه و… اشاره نمود.

فهرست